„IKEA Industry Lietuva“ pirmieji įgyvendina pasaulines inovacijas

„IKEA Industry Lietuva“, įsikūrusiai Kazlų Rūdoje, patikėta įgyvendinti pasaulinę inovaciją – pramonėje pirmą kartą pradedami naudoti biologinės kilmės klijai medienos drožlių plokščių gamyboje. Jais siekiama pakeisti iškastinio kuro pagrindu pagamintus klijus ir taip sumažinti neigiamą poveikį aplinkai. Numatyta iki 2030 metų sumažinti iškastinio kuro pagrindu pagamintų klijų naudojimą 40 proc., o šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas iš klijų – 30 proc.

 

Didžiulis žingsnis pirmyn

 

Sprendimas ieškoti ir naudoti naujas klijų technologijas yra vienas pagrindinių būdų mažinti IKEA anglies dioksido (CO2) pėdsaką (eng. CO2 footprint), o daugiausia klijų yra sunaudojama medienos plokščių gamyboje. Ši inovacija – pereiti prie biologinės kilmės klijų naudojimo – dar labiau mažins šį pėdsaką.

 

„Džiaugiuosi, kad būtent mūsų įmonei Lietuvoje yra patikėta pirmiesiems įgyvendinti pasaulines inovacijas. Tradicinėje dervoje sudedamoji dalis yra melaminas, kuris išgaunamas iš gamtinių dujų, tačiau dėka 10-ties metų darbo, galiausiai pavyko sukurti tinkamą receptą bei pritaikyti jį mūsų industrijoje, todėl dabar turime biologinės kilmės klijus ir be formaldehido.

 

Lietuvoje jau pradedame naudoti klijus, kurių viena pagrindinių sudedamųjų dalių yra kukurūzų krakmolas. Šis krakmolas gaminamas iš pramoniniu būdu auginamų augalų, kurie yra atskirti nuo maisto grandinės. Šiais metais planuojame jau apie pusę produkcijos pagaminti naudojant tokius klijus. Plokštės savybės, žinoma, išlieka tokios pat, bet ekologiniu požiūriu žengiame didelį žingsnį pirmyn“, – sako „IKEA Industry Lietuva“ generalinė direktorė Inga Urbonavičiūtė.

 

Dar daugiau planų ateičiai

 

Anot jos, tai yra dalis įmonės tvariosios plėtros plano.

 

„Nerimą kelia spartus biologinės įvairovės nykimas planetoje, todėl esame pasirengę įgyvendinti ilgalaikį planą, kuriuo siekiame apsaugoti gamtą, taip prisidėdami prie ekosistemų nykimo stabdymo.

 

Kad galėtume pereiti prie 100 proc. biologinių klijų naudojimo, IKEA neseniai pradėjo akceleravimo programą, skirtą naujiems klijų sprendimams išbandyti drauge su išoriniais partneriais. Tikime, kad kuo daugiau dalinsimės žiniomis – tuo efektyviau galėsime išplėsti biologinės kilmės klijų naudojimą medinių baldų gamyboje“, – teigia I. Urbonavičiūtė.

 

Kaip pasakoja įmonės generalinė direktorė, iki 2030 metų „IKEA Industry Lietuva“ turi ir daugiau veiksmų tvariosios veiklos planui įgyvendinti.

 

„Esame numatę kuo daugiau gamyboje naudoti perdirbtų ir atsinaujinančių medžiagų. Taip saugosime miškus, taupysime energetiniu resursus. Be to, esame viena pirmųjų baldų gamyklų, įsidiegę DEEM sistemą, kurios dėka elektros energijos suvartojimas taupomas, atjungiant įrenginius, kurie tuo metu nedirba“, – pasakoja įmonės vadovė.